Hurá, zprovoznili jsme doobjednávky! Více >

Cena a čas
Načítání výsledků
Načítání výsledků
0
0 Kč
Odepnout

S Bedýnkami proti zbytečnému odpadu

30.11.-0001

S Bedýnkami proti zbytečnému odpadu

S Bedýnkami, proti zbytečnému odpadu

 

Jak bojovat proti zbytečnému odpadu a snižovat svoji ekologickou stopu? A jak to mám v bedýnkách vlastně my?

Už od počátku Světa Bedýnek kopeme za skutečné a zdravé potraviny bez chemie a náhražek. Snažíme se díky propojení s našimi zákazníky (tedy vámi) pomáhat místním farmářům v jejich odpovědném hospodaření. Není nám jedno, jestli jídlo putuje přes půl světa, nebo je od farmáře za rohem. Přijde nám naprosto normální nakupovat z lokálních zdrojů a podporovat tak domácí produkci. Nejen, že to nám to dává takhle smysl (i když to běžné supermarkety vidí jinak), má to i další pozitivní efekt. Je to hlavně ekologické.

Nemusíme dovážet jídlo ze všech koutů světa, vypouštět tak zbytečné emise, zatímco stejnou službu pro nás můžou udělat naši farmáři. A eko přístup je i jeden z důvodů, proč nemáme velké sklady a je potřeba si u nás objednávat dopředu. Díky tomu přesně víme, kolik toho od farmářů každý den vzít, abychom nemuseli skladovat něco navíc, co by se nemuselo prodat a zkazilo by se. Každý den se u nás v ČR vyhodí desítek tun jídla a tohle my nechceme podporovat.

 

Používáme jen 100% odbouratelné obaly

Snažíme se obaly šetřit jak jen je to možné. Ale musíme zároveň dodržovat jako prodejci čerstvých potravin i hygienické předpisy, a proto vám celý nákup i některé potraviny bez obalu musíme do něčeho zabalit. A tak nás strašně moc těší, že vám odteď zabalíme zeleninu, ovoce či pečivo do celopapírových sáčků bez igelitového okénka, které jsou 100% rozložitelné. Některé druhy, jako jsou např. saláty, musíme kvůli zachování čerstvosti balit do igelitových sáčků. Ty naše jsou ale 100% biologicky odbouratelné a rozložitelné. Tašky jsou vyrobeny ze speciálního ekologického polymeru, který se v přírodě rozloží během 90 dnů.

A stále platí, že celý nákup doručujeme v kartonové bedýnce, která je vratná a my ji používáme pro další nákupy do té doby, dokud je použitelná. Prostě až do roztrhání, poté ji recyklujeme.

Víte, jak dlouho trvá, než se rozloží běžná igelitová taška z polyethylenu?  Pokud není spálena, nebo jinak znehodnocena, tak více než 30 let. A vezměte si, kolik takových tašek, jednorázových obalů a sáčků denně vyhodíme...Pojďme té přírodě, která nám v podstatě dává všechno i něco málo vrátit. Zaslouží si to.

 

Jak neplýtvat a nevytvářet zbytečně odpad..? Naše bedýnkovské tipy:

 

  • Při nákupu potravin raději plánujte dopředu. Napište si seznam, co chcete během týdne vařit a připravovat za pokrmy a podle toho snadno zjistíte množství. Nakoupíte skutečně jen to, co opravdu sníte. Zamezíte tak zbytečnému vyhazování prošlých potravin.

 

  • Vyhněte se jednorázovým obalům. Zkuste si s sebou všude na nákupy brát síťovku, moc se nám líbí projekt Česká síťovka, nebo plátěnou tašku, která toho unese hodně a jen tak se neprotrhne. Na ovoce a zeleninu místo plastových sáčků vezměte ty ušité z tenké tkaniny. Jsme rádi za značku Frusack, která jde skvělým příkladem, že to jde.

 

  • Na kávu s sebou si příště přibalte kelímek z ekoplastu, který těch kafí zvládne nespočet. Uvidíte, kolik kelímků za měsíc ušetříte. Na jídlo s sebou, které si berete z restaurací na oběd do práce, postačí i uzavíratelná krabička. Běžně jsou k dostání buď ty z nezávadného plastu, které se dají ohřívat i mikrovlnce nebo mají skleněnou misku a plastové víko.

 

  • A vodu? Tu přece také můžete nosit v eko láhvi, která na rozdíl od těch jednorázových neobsahuje mikroplasty. Uděláte tak něco pro zemi i pro své zdraví. A za to to přece stojí, ne?

 

Třídení odpadu, jak to dělat správně?

A jak vůbec správně recyklovat?

Na závěr pro vás máme pár tipů, jak doma správně recyklovat, protože se pořád setkáváme s tím, že lidé netuší, kam co patří a třídí tak svůj odpad nesprávně. Pojďme si to rychle zopakovat :)

 

Co patří do papíru?

  • Časopisy, noviny, sešity, krabice, papírové obaly, naše papírové sáčky, cokoliv z lepenky nebo knihy. Obálky s fóliovými okýnky do modrého kontejneru můžete také vhazovat, zpracovatelé si s tím umějí poradit. Bublinkové obálky se dají také recyklovat, ale bez plastového vnitřku. Nevadí ani papír s kancelářskými sponkami. Nepatří jsem naopak papírové krabičky od vajec nebo jakkoliv umaštěný či jinak znečištěný papír ani papírové kapesníky.

 

Jak s plasty?

  • Třídit se dají fólie, sáčky, plastové tašky, sešlápnuté PET láhve, obaly od pracích, čisticích a kosmetických přípravků, kelímky od jogurtů, mléčných výrobků, balicí fólie od spotřebního zboží, obaly z CD disků, polámané plastové věci.
  • Pozor ale na jednu věc, všechny obaly musí být čisté, kelímky od jogurtů nebo kosmetiky vymyjte a nechte okapat. Myslete na to, že si s nimi musí poradit lidé pracujících v třídírnách odpadu. A plesnivý kelímek od jogurtu vám nikdo nezrecykluje.

 

Co se skleněnými obaly?

  • Patří do zeleného nebo bílého kontejneru podle barvy skla. Recyklovat můžete láhve od vína, alkoholických i nealkoholických nápojů i konzervárenské sklo.Nepatří sem keramika, porcelán, zrcadlo, autosklo ani drátované sklo z oken, či podobně.

 

Sdílet článek:

Mohlo by vás zajímat

Vinařství Thaya, jak vzniká opravdu dobré víno?

30.11.-0001

Vinařství Thaya, jak vzniká opravdu dobré víno?

Thaya nám přišla do cesty zhruba před třemi lety, kdy jsme hledali opravdu dobré české víno do našich Dárků z Farmy.  Chtěli jsme se odlišit. Nechtěli jsme nabídnout levné produkty zabalené v celofánu. A ano, mysleli jsme si, že budeme nabízet každý rok jiné české víno, ale firemní klienti si jej pro svou kvalitu tak zamilovali, že se stalo naší stálicí. A nejen oni, ale i světové soutěže. Thaya totiž sbírá jedno ocenění za druhým. 

Březnová výzva

30.11.-0001

Březnová výzva

Co ta březnová výzva vůbec je? Je to malý restart jak mysli, tak těla. Je to čas věnovaný sama sobě, kdy se zaměříme na svého ducha, na své tělo a postupně se nám snad podaří dosáhnout výsledků- a to zrovna nemyslím hubnutí, ale zažití určitých vzorců, které nám dopomohou k tomu se cítit sama se sebou skvěle a v míru.

Jak jsme lovili kapry z bedýnek

14.12.2021

Jak jsme lovili kapry z bedýnek

Vánoční kapr je na cestě k Vám. Základem dobré ryby je správná péče. V okolí Třeboně, odkud pochází náš kapr, je rybníkářství tradiční již několik staletí. Některé zdroje uvádí i šest, nebo sedm století zpět. Místní rybáři mají své řemeslo rádi a provádí ho s maximální odborností.