Jak se vyrábí mošty z českých jablek?

 

Jablíčka, která dozrávají v létě i teď na podzim jsou skvělá nejen k jídlu. Najdou své využití při výrobě jablečných moštů. Ty u nás v Česku mají dlouhou tradici a jsou mezi zákazníky hodně oblíbené. Řekneme vám o nich více a třeba příště nějaký ochutnáte.

 

Jak vzniká mošt?

Mošt je šťáva, která vzniká lisováním jablečných stroužků. Pokrájená jablíčka se slisují do poslední kapky a zbydou z nich jen tuhé suché části. Stroj, do kterého úroda jablek od farmářů přijde, na jedné straně produkuje hrubou jablečnou šťávu a na druhé suchý odpad. Šťávu je potřeba ještě zbavit kalu a pěny, která při výrobě vznikla. Nejčastěji se tak cedí přes plátno a to klidně několikrát po sobě, dokud nezůstane čistý jablečný mošt. Ten se nakonec zavařuje, aby se zachovala jeho trvanlivost a mohl se stáčet do lahví nebo krabic.

 

Co se děje ze zbytky z lisování? Ty se dají zužitkovat na kompost nebo jako potrava pro zvířata. Nic nepřijde nazmar. Vše má své využití.

 

Kromě metody lisování se používá výroba zahříváním. Jablka se pokrájí nadrobno a v moštovadlu se postupně zahřívají tak, aby ve spodní části vytékala jablečná šťáva. Ta se již nemusí cedit ani dál tepelně upravovat. To co zůstane z jablíček po uvaření se zase dá využít v kompostu nebo pro zvířata.

 

Proč pít mošt?

Stejně jako jablíčka samotná, je i mošt plný vitamínů, obsahuje přírodní cukry, ovocné kyseliny a na rozdíl od jiných šťáv má hodně vlákniny. Obsahuje přes 30 různých minerálních látek. Z vitamínů pak provitamín A, kyselinu listovou (ta je důležitá i pro těhotné), vitamín C, E a draslík. Má hojné množství pektinu, který není v takovém množství v žádném jiném ovoci. Kombinace těchto látek působí positivně proti revmatismu, posiluje dásně i sklovinu, chrání před onemocněním srdce, pomáhá snižovat hladinu cholesterolu a celkově dobře působí na zažívání.

 

Jak si mošt vychutnat?

V létě nejlépe vychlazený s ledem, krásně osvěží a po sportu vám doplní energii. V zimě si ho dopřejte horký. Stačí ho ohřát, nebo krátce povařit třeba se svitkem skořice a kousky ovoce nebo rozinek. Je to vážně dobrota.

A věděli jste, že kvašením jablečného moštu se vyrábí cider?

 

Mošty na bedýnkách

Už od roku 2010 pro vás dovážíme mošty z rodinné moštárny Kvíc. Je to pro nás srdcová záležitost, protože majitele dobře známe a jejich mošty jsou prostě skvělé. Byly mezi prvními výrobky, které jsme pro vás na bedýnkách měli.

 

Rodina Žaludových hospodaří v obci Kvíc u Slaného. Fungují již od roku 1990 a na výrobu používají pouze jablka z okolních slánských sadů. Jejich mošty jsou bez chemické konzervace, bez přidaného cukru, umělých sladidel a emulgantů. Aby mošty vydržely i bez chemie, jsou ošetřeny pasterizací.

 

Můžete si být jistí, že jablečné mošty z moštárny Kvíc budou chutnat pokaždé jinak, protože jablíčka mají svou specifickou chuť podle doby zrání, sluníčka a celkově počasí u dané sklizně.

Nevyrábí se tu ale jen jablečné mošty. V nabídce od nich máme i další speciality, jako je jablko s červeným rybízem, se zázvorem, s bezinkou, višní nebo rakytník. Pokud nejste tolik na sladkou chuť, vyzkoušejte hruškový mošt. Je jemnější a není tak výrazně sladký jako ten jablečný.